Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?

29-03-2018

 

Wśród wszelkich form spędzania czasu z rodziną, wycieczki rowerowe są jedną z najpopularniejszych. Różnorodne modele rowerów pozwalają na dobranie tego idealnego w zależności od naszych oczekiwań. Lubicie przejażdżki po miejskim parku? Rowery typu holenderki będą w zupełności wystarczające i bardzo wygodne. Wolicie podróże za miasto? Rowery trekkingowe doskonale wypełnią tutaj swoją rolę.

Wycieczki z małymi dziećmi

Co jednak, jeśli planujecie takie wycieczki z najmłodszymi, którzy niekoniecznie umieją jeszcze chodzić, a co dopiero jeździć na rowerze? Jak wybrać idealny fotelik rowerowy dla dziecka? Tylny, przedni, a może popularną przyczepkę? Każdy z nich ma swoje zalety. W tym wpisie na naszym blogu odpowiemy na wszelkie Twoje wątpliwości.

Wybór odpowiedniego fotelika jest sprawą priorytetową - to od niego w dużej mierze zależy bezpieczeństwo malucha podczas całej podróży.

 

Przedni czy tylny fotelik rowerowy?

Fotelik rowerowy montowany z przodu opiera się o podstawę kierownicy i mocowany jest do ramy głównej, dzięki czemu bezpieczeństwo dziecka jest na maksymalnym poziomie. Współczesne foteliki zostały wzbogacone o szereg udogodnień: pasy i klamry zabezpieczające, których dziecko nie jest w stanie samodzielnie odpiąć. Dodatkową opcją, której nie było we wcześniejszych fotelikach z dawnych lat, są uchwyty na nogi dziecka. To nie tylko zwiększa komfort podróży, ale przede wszystkim dba o odpowiednią postawę dziecka. Tak ważną do kształtowania we wczesnych latach życia dzieci. Waga dziecka przewożonego w przednim foteliku zwykle nie powinna przekraczać 15 kg.

Kolejnym sposobem przewożenia dzieci rowerem, i zdecydowanie najbardziej popularnym, są tylne foteliki rowerowe. Nowoczesne technologie sprawiły, że foteliki rowerowe mają swoje własne systemy mocowań, np. możliwość zamontowania fotelika na ramie podsiodełkowej. W tej sytuacji fotelik „wisi” nad tylnym kołem i jest w ruchu. Dzięki temu zwiększona jest amortyzacja na nierównych powierzchniach. Skutecznie chroni to kręgosłup dziecka. Dodatkową zaletą jest to, że niektóre z tylnych fotelików potrafią odchylać się nawet do 20 stopni. Maluszek może spokojnie i wygodnie spać nawet podczas długich podróży. Takie udogodnienia mają, np. foteliki Hamax Siesta, Hamax Caress lub Thule RideAlong.

Dla bezpieczeństwa Waszego i dziecka, foteliki tylne wyposażone są w elementy odblaskowe. Dzięki temu będziecie dodatkowo widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Nowoczesne modele mają profesjonalnie przystosowane pasy zabezpieczające, np. Thule Yepp Nexxt Maxi posiada klamrę magnetyczną, której dziecko samo nie odepnie, a Wy w prosty i szybki sposób usadzicie malucha w foteliku.

Który zatem wybrać? W przednim foteliku dziecko ma pogląd na cały świat i może swobodnie zwiedzać go razem z Wami. Z kolei tylny fotelik pozwala na przewożenie większych i starszych dzieci w równie bezpieczny sposób. Wszystko więc zależy od Waszych potrzeb. Jedno jest pewne - fotelik rowerowy to maksimum bezpieczeństwa, które pozwala na swobodne pokazywanie dziecku uroków świata.