Nordic walking: historia, korzyści, technika

15-06-2018

Sport ten czasami nazywany jest pieszą wyprawą turystyczną. Ludzie uprawiający ten sport wyglądają dość charakterystycznie, bowiem wspierają się na specjalnych kijkach. Dyscyplina ta nie należy do najstarszych - została wymyślona całkiem niedawno, a na jej pomysł wpadli fińscy narciarze.


Nordic walking łączy w sobie trening trzech grup motorycznych, czyli wydolności, siły, wytrzymałości oraz wydolności. Dodatkowym benefitem płynącym z uprawiania tej dyscypliny jest zwiększone zaopatrzenie organizmu w tlen. Co więcej, nordic walking jako trening typu kardio jest polecany wszystkim tym, którzy ćwiczą po to, aby zredukować masę swojego ciała. To nie koniec pozytywnych wpływów tego treningu na nasze ciało - wzmacnia on kości, redukuje tak zwany zły cholesterol i obniża poziom stresu. Sama technika treningu jest dosyć prosta: prawy kijek stawiamy na ziemi razem z lewą stopą i na odwrót.


Nordic walking pozwala utrzymać całe ciało w dobrej kondycji. To łatwy sposób na to, aby zadbać o swoje serce, siłę mięśni oraz zdrowe działanie układu krwionośnego. Bardzo łatwo jest też skalować intensywność tego treningu, od łagodnego i odprężającego aż do ostrego i dynamicznego, którego zadaniem będzie znaczna poprawa naszej kondycji fizycznej oraz siły naszych mięśni.

 

Korzyści płynące z nordic walkingu


Usprawniany jest układ oddechowy oraz sercowo-naczyniowy. Spala się wiele kalorii - więcej niż w przypadku zwykłego chodzenia lub biegania. Uprawiający nordic walking spalają około 400 kalorii na godzinę, co jest wielkością o 20% wyższą od tego, co spalamy normalnie spacerując.


Zastosowanie kijków znacznie odciąża ciało - każde wbicie kijka w podłoże oznacza pomoc w udźwigu około pięciu kilogramów. Dzięki temu zmniejsza się nacisk na stawy, piszczele oraz kręgosłup, co może być bardzo ważne dla osób z kontuzjami lub słabymi mięśniami. W czasie nordic walkingu wzrasta tętno, średnio o pięć do siedemnastu uderzeń na minutę i jest wyższe o około 13% niż to w trakcie tradycyjnego spaceru.


Aż 90% mięśni ciała jest angażowanych do pracy w czasie tego treningu. Najwięcej pracują mięśnie górne, brzucha, klatki piersiowej, pośladków oraz nóg. Nordic walking rozluźnia napięcia karku oraz ramion, jest łagodny zarówno dla kolan jak i stawów (co jest bardzo istotne dla starszych osób), rozwija siłę oraz wytrzymałość ramion. Kijki zwiększają stabilność sportowca, dzięki czemu czuje się on pewniej i bezpiecznej w trakcie dynamicznego treningu w trudniejszych warunkach, na przykład w górach czy na śniegu.

 Wzrost
( cm )
Osoba w pełni sprawna
(długość kija w cm)
Seniorzy/ osoby o obniżonej sprawności
(długość kija w cm)
150-160
110, 115
105
160-170
115
110
170-180
115, 120
115
180-190
120, 125
120
190-…..
125, 130
Brak danych

Jak dobrać odpowiedni rozmiar kijków?


Odpowiednio dobrana długość kijków jest bardzo istotna, ponieważ od niej zależą bezpieczeństwo oraz komfort treningu.

Pierwszym sposobem na dobranie odpowiedniej długości kijka jest przemnożenie wzrostu przez 0,68.

Drugi sposób jest nieco dokładniejszy: należy chwycić za miotłę lub podobny przedmiot i stojąc w butach na płaskim obcasie wyciągnąć ramię przed siebie w taki sposób, aby tworzyło z przedramieniem kąt prosty. Teraz należy zmierzyć odległość od podłogi do szczytu pięści.

Po lewej umieściliśmy orientacyjną tabelkę, która z pewnością okaże się pomocna w doborze odpowiedniej długości kijków. Pamiętajmy jednak, że każdy z nas jest zbudowany nieco inaczej i dobrze jest z tego powodu dokonywać pomiarów indywidualnych.