Nordic walking

Nordic walking określany jest jako piesza wyprawa turystyczna . Osoby uprawiające ten sport podczas wędrówek pomagają sobie kijkami nordic walking. Nordic Walking wymyślony został przez narciarzy fińskich stosunkowo niedawno. Nordic to dyscyplina łącząca z sobą cztery główne grupy wymagań motorycznych, a mianowicie: wydolność, koordynację, siłę i wytrzymałość. Podczas treningów podnosi się także nasze zaopatrzenie organizmu w tlen. Tego typu trening kardio zalecany jest przy redukcji masy cała. Trening ten ma także inne właściwości pozytywne dla naszego organizmu. Redukuje przede wszystkim tzw.zły cholesterol, zmniejsza poziom hormonów stresu, wzmacnia kości. Zasadą obowiązującą w tej technice jest kontakt prawego kijka z podłożem w czasie kiedy stawiamy na ziemi lewą nogę i na odwrót. Prawidłowa technika marszu wygląda następująco: praca naprzemienna kończyn: prawa ręka-lewa noga, lewa ręka-prawa noga.
Dzięki nordicu możesz utrzymać w dobrej kondycji praktycznie całe ciało. Dbasz o serce, mięśnie oraz o układ krwionośny. Może to być trening łagodny, dający wspaniałe odprężenie, jak i trening ostry i dynamiczny - znacznie poprawiający naszą kondycję fizyczną oraz ćwiczący nasze mięśnie.

Korzyści wynikające z nordicu:
Usprawniamy nasz układ oddechowy i sercowo-naczyniowy
Spala się więcej kalorii niż przy chodzeniu czy bieganiu. Spalamy około 400 kal./godz (o 20% kalorii więcej niż przy tradycyjnym marszu )
Nie obciąża stawów i kolan, redukując to obciążenie znacząco (około 5kg odciążenia z każdym wbiciem kijka w podłoże). Mniejszy nacisk na piszczele, kolana, biodra i plecy co daje korzyści dla tych z ranami i nie dość silnymi mięśniami .
Podczas treningu nasze tętno wzrasta o ok. 5 - 17 uderzeń na minutę (jest wyższe o ok. 13% niż przy tradycyjnym chodzie)
Marsz z kijami angażuje aż 90% mięśni całego ciała, najbardziej mięśni górnych, klatki piersiowej, brzucha, pośladków i kończyn dolnych,
Rozluźnienie napięcia w okolicach karku i ramion - trening oszczędza zarówno kolana, jak i stawy. Rozwija się siła i wytrzymałość ramion. Odciążone są stawy, co jest szczególnie ważne dla osób starszych.
Zwiększa się stabilność przy chodzeniu z kijkami -Kijki dają poczucie bezpieczeństwa i pozwalają na efektywny, dynamiczny trening w górach, na śniegu, na plaży, w lesie, parku oraz na oblodzonych nawierzchniach.

Wzrost
( cm )
Osoba w pełni sprawna
(długość kija w cm)
Seniorzy/ osoby o obniżonej sprawności
(długość kija w cm)
150-160
110, 115
105
160-170
115
110
170-180
115, 120
115
180-190
120, 125
120
190-…..
125, 130
Brak danych
Jak dobrać odpowiedni rozmiar kijków??
Prawidłowo dobrana długość kijków jest bardzo istotna ze względu na komfort marszu jak i bezpieczeństwo.
- mnoży się 0,68 x wzrost
- w domu: stojąc w płaskich butach, chwyć prosty kij lub inny przedmiot w taki sposób, by Twoje ramię i przedramię tworzyły kąt prosty i zmierz odległość między podłogą a szczytem pięści. .Po lewo znajduje się orientacyjna tabelka, która może pomóc w doborze kijków . Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inaczej zbudowany, ma inną długość rąk, nóg czy tułowia i dlatego najlepiej dokonać indywidualnego pomiaru w domu lub w sklepie.