Wybór rozmiaru kijków

Wybór odpowiedniej długości kija to jedna z podstawowych decyzji jaką musi podjąć użytkownik przed dokonaniem zakupu, bez względu na to czy będzie to kij narciarski, trekkingowy czy do Nordic Walkingu. Indywidualnie dobrany kij będzie zapewniał optymalne oparcie i transmisję siły.  Z kolei to jaka długość kija będzie właściwa, będzie zależało od dyscypliny sportu, do której będzie przeznaczony: 
Trekking:
Prawidłowo dobrana długość kijków jest bardzo istotna ze względu na komfort marszu jak i bezpieczeństwo.
Poniżej przedstawiamy orientacyjną tabelę Należy jednak pamiętać, że każdy z nas jest inaczej zbudowany, ma inną długość rąk, nóg czy tułowia i dlatego najlepiej dokonać indywidualnego pomiaru w domu lub w sklepie.
 
Wzrost
( cm )
Osoba w pełni sprawna
(długość kija w cm)
Seniorzy/ osoby o obniżonej sprawności
(długość kija w cm)
150-160
110, 115
105
160-170
115
110
170-180
115, 120
115
180-190
120, 125
120
190-…..
125, 130
Brak danych
 
WSKAZÓWKA
Bazowa długość kija powinna być ustawiona na płaskiej powierzchni.
Pod górkę: 
5-10 cm krótszy kij, w zależności od stromości i nachylenia podejścia
Z górki:
5-10 cm dłuższy kij, w zależności od stromości i nachylenia zejścia.
 
Nordic Walking:
W domu: stojąc w płaskich butach, chwyć prosty kij lub inny przedmiot w taki sposób, by Twoje ramię i przedramię tworzyły kąt prosty i zmierz odległość między podłogą a szczytem pięści.
 Przyjmuje się, również że dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie mnoży się wzrost razy 0.66, natomiast dla osób wysportowanych wzrost mnoży się przez 0.68.
 
 
Narciarstwo zjazdowe:
Wybór odpowiednich kijków pozwala poprawić równowagę i zwiększyć stabilność podczas jazdy na nartacha na płaskiej powierzchni umożliwiają odpychanie.
Za krótkie kije sprawiają, że (podczas skręcania) niepotrzebnie schylamy się i kierujemy tułów do przodu. Z kolei zbyt długie są odpowiedzialne za nadmierne prostowanie się i odchylanie do tyłu .Aby ustalić prawidłowy rozmiar kijków, należy odwrócić je "do góry nogami", ustawić pionowo i umieścić dłoń pod talerzykiem. Kijki powinny utworzyć z przedramieniem kąt prosty. Radzimy przeprowadzić tę operację w butach narciarskich, z nogami lekko ugiętymi w kolanach lub dokonać szybkiego rachunku:
 
- mnoży się 0,7 x wzrost
(wynik zaokrąglić do pełnych 5 cm)