Puky

Porady jak dobrać hulajnogę

Podstawy

Niezwykła lekkość poruszania się na hulajnodze zachwyca dzieci od wielu lat. Ta wyjątkowa właściwość sprawia, że hulajnogi PUKY w niezwykle bezpieczny sposób przygotowują dzieci do późniejszego korzystania z roweru. Dzieci trenują swój zmysł równowagi i wzmacniają mięśnie. Uczą się poczucia prędkości, kierowania i hamowania; trenują reakcje na otoczenie i zdobywają pierwsze doświadczenia w jeździe jednośladem.

 

Na czym polega różnica pomiędzy produktem "Pukylino" a "Wutsch"?

 

Oba jeździki w porównywalnym stopniu oferują optymalny start dla rozwoju dziecięcej mobilności. Poprzez zabawę ćwiczą u dziecka proste ruchy, takie jak np. silne odpychanie się od podłoża, pozwalają też na pierwsze próby kierowania jeździkiem. Różnica pomiędzy tymi dwoma pojazdami polega na możliwości zastosowania jeździka ("Pukylino" nadaje się tylko do korzystania w pomieszczeniach, "Wutsch" zaś w pomieszczeniach i na zewnątrz); każdy z nich jest też przeznaczony do innego stopnia rozwoju dziecka.

"PUKYlino" został zaprojektowany głównie z myślą o stosowaniu wewnątrz pomieszczeń. Wymagania: dziecko potrafi z pomocą stać i biegać. "PUKYlino" jest zalecane dla dzieci od 1 roku życia, lub po osiągnięciu 75 cm wzrostu. Siodełko "PUKYlino" znajduje się na wysokości ok. 22 cm. "PUKYlino" jest często pierwszym pojazdem dziecka, dlatego rodzic powinien wykazywać szczególną opiekę nad dzieckiem podczas jego jazdy: dokładnie obserwuj, czy dziecko bezproblemowo obchodzi się z jeździkiem. Uderzenie w przeszkodę przy pełnej prędkości może prowadzić do upadku malucha. Zalecamy zatem, by jazda na "PUKYlino" odbywała się tylko na równym podłożu wewnątrz pomieszczenia, gdzie nie występują żadne przeszkody.

"Wutsch" to produkt zaprojektowany z myślą o jeździe wewnątrz jak i na zewnątrz budynku dzięki zastosowaniu w konstrukcji osi wahliwej i tym samym różnej geometrii. Oś ta pomaga w nauce łączenia ze sobą czynności kierowania i ruchów nóg, wspiera również małych kierowców w ćwiczeniu ich równowagi. "Wutsch" to zatem idealne rozwiązanie przed zakupem rowerka biegowego.

 

Porady jak dobrać rowerek trójkołowy

 

Informacje podstawowe

Rowerek trójkołowy PUKY został zaprojektowany z myślą o dzieciach i ich rodzicach – dzieci poprzez zabawę uczą się w trakcie jazdy koordynowania ze sobą kilku czynności, takich jak pedałowanie, kierowanie czy hamowanie; w niedługim czasie potrafią już samodzielnie jeździć na krótkich dystansach. Równocześnie jest on dla rodziców świetnym i lubianym przez dzieci środkiem transportu, który pozwala na wygodnie pchanie malucha za pomocą drążka, gdy ten zmęczy się pedałowaniem.

Rowerki trójkołowe PUKY są przemyślane do najmniejszego detalu:

Niski punkt ciężkości i szeroka tylna oś zapewniają maksymalne bezpieczeństwo przed przechyłem rowerka. Możliwość wyłączania wolnobiegu dostępna w wielu modelach pozwala przenieść siły bezpośrednio na oś i tym samym ułatwia dziecku naukę samodzielnego pedałowania. Po ponownym włączeniu wolnobiegu rowerek można pchać bez obawy o obracanie się pedałów. Opcjonalny pas i / lub spocznik dostępne w ofercie akcesoriów PUKY gwarantują, że maluch siedzi na rowerku w bezpiecznej i wygodnej pozycji. Wyjątkowo długi drążek zapewnia wygodę pchania rowerka niezależnie od wzrostu. Bezstopniowa regulacja siodełka umożliwia długie korzystanie z rowerka i właściwą pozycję siedzenia również przy kolejnym skoku wzrostu Twojego dziecka. Dostępna w większości oferowanych modeli konstrukcja ograniczająca skręty i możliwość włączenia blokady kierownicy znacznie ułatwiają rodzicowi pchanie rowerka przy użyciu drążka, ponieważ dziecko nie ma możliwości skrętów kierownicą. Design dostosowany do potrzeb dziecka. Wysoka jakość wykonania i przemyślana koncepcja elementów konstrukcyjnych rowerka, jak również długoletni serwis części zamiennych pozwalają zachować wysoką wartość produktu w chwili jego odsprzedaży.


 

Jak dobrać odpowiedni rower biegowy:

Podstawy

Rowerek biegowy to obok hulajnogi pierwszy „pojazd jednośladowy” w życiu malucha. Idealnie trenuje utrzymanie równowagi i koordynację, to również prosty sposób na przygotowanie malucha do jazdy na rowerze bez przeciążania jego możliwości. Warunki dla dzieci rozpoczynających przygodę z rowerkiem biegowym, pozwalające utrzymać optymalny poziom jazdy:
 
1. "PUKY" rekomenduje jazdę na rowerku biegowym dla dzieci w wieku od 2,5 lat.

2. Rama rowerka biegowego powinna być niska, by zapewnić dziecku łatwe wchodzenie i schodzenie z rowerka. Dziecku towarzyszy wtedy zawsze poczucie pewności podczas jazdy.

3. Dzieci rosną nader szybko, dlatego rowerek biegowy powinien posiadać opcję regulacji wysokości nie tylko siodełka, ale również wysokości kierownicy. Regulacja samej tylko wysokości siodełka zakłóca znacznie geometrię pojazdu i dodatkowo nie spełnia wymagań dla uczącego się jazdy dziecka.

4. Specjalne siodełko zamontowane w rowerku biegowym posiada ergonomiczny kształt, zapewnia pewny chwyt i idealnie wspiera ruchy biegowe dziecka. Inaczej niż w rowerze dziecko prowadzi rowerek biegowy, wspierając się w dwóch miejscach (na siodełku i na kierownicy).

5. Bezpieczne rączki oraz gruba osłona kierownicy ochronią malucha przed obrażeniami.

6. Wysokiej jakości koła zapewniają zdrowy komfort i lekkie prowadzenie rowerka.

7. Rowerki biegowe PUKY to produkty, które zachowują wysoką wartość przy odsprzedaży, którą warto później zainwestować w kolejny pojazd (np. w zakup rowerka dziecięcego).

Rowerek biegowy z czy bez hamulców?

Dzieci, które dopiero rozpoczynają swoja przygodę z rowerkiem biegowym, najczęściej nie są jeszcze w stanie korzystać z hamulca ręcznego, tj. synchronizować jazdy i hamowania. Dziecko często nie ma dość siły w rączkach i nie potrafi właściwie uruchomić dźwigni hamulca - ponadto nie umie koordynować równocześnie różnych czynności, takich jak oglądanie się za siebie, balansowanie, kierowanie i hamowanie.

Rodzicie nie powinni absolutnie zakładać, że ich dziecko będzie potrafiło samodzielnie i w sposób kontrolowany zatrzymać pojazd poprzez użycie hamulca (szczególnie na spadzistym terenie czy podobnym jest to bardzo niebezpieczne). Obserwacje jednak wskazują, że jazda na rowerku biegowym jeszcze przez długi czas sprawia wielką frajdę nawet dzieciom posiadającym doświadczenie w tego typu jeździe, mimo, że te potrafią już np. jeździć na rowerze. Dlatego też sensowne jest wyposażenie niektórych rowerków biegowych w system hamulcowy dostosowany do potrzeb dziecka.Porady jak dobrać rower dziecięcy

Podstawowa zasada / nasza porada względem wymagań, jakie stawiasz swojemu dziecku

Prosimy, nie próbuj przenosić swoich własnych oczekiwać rowerowych na dziecko. Tak jak w przypadku każdego innego pojazdu dziecięcego tak i podczas jazdy na rowerze ważne jest, by dziecko nie czuło presji, lecz było wspierane w rozwoju swoich zdolności. Rada dotyczy w pierwszej kolejności rozmiaru, ale również samego rodzaju rowerka. Zbyt duży rowerek lub zbytnio sportowa jego wersja szybko przeciąży Twoje dziecko i wzmocni w nim niepewność (szczególnie w sytuacjach zagrożenia). Zawsze uwzględniaj jego poczucie niepewności. Dobry rower dziecięcy powinien być dostosowany do anatomii malucha i spełniać wymagania stawiane względem sprzętu dziecięcego, tak, aby dziecko szybko mogło opanować na nim jazdę. Takie podejście sprawi, że jazda na rowerze (nauka jazdy na rowerze) będzie Twojemu dziecku sprawiać frajdę od samego początku i długi czas będzie wspierać jego rozwój.

Design dostosowany do potrzeb dziecka

Dzieci posiadają mniejsze pole widzenia niż dorośli, tzn. postrzegają swoje otoczenie tylko przy ograniczonym kącie widzenia. Ograniczenie to niesie za sobą zagrożenia, szczególnie w ruchu okołodrogowym. Dlatego też szczególnie ważne jest, by dzieci podczas jazdy zachowywały na rowerku prostą pozycję. Tylko dzięki zachowaniu rozluźnionej, prostej pozycji ciała Twój maluch może optymalne postrzegać otoczenie i buduje tym samym bazę dla bezpiecznego zachowywania się w trakcie jazdy na rowerze. Produkty "PUKY" posiadają szeroki zakres regulacji poszczególnych elementów odpowiednio do faz wzrostu dziecka, gwarantując tym samym właściwy czas ich użytkowania. U dzieci punkt ciężkości inaczej niż u dorosłych przypada na górną połowę ciała, dlatego tak ważny jest dobór geometrii ramy, by rower zachowywał się w sposób wyważony w trakcie jazdy. Odpowiednie umiejscowienie suportu oraz zachowanie optymalnej odległości pomiędzy siodełkiem a kierownicą to kolejne ważne czynniki mające wpływ na geometrię ramy a tym samym utrzymanie przez dziecko prawidłowej pozycji.

Komponenty rowerowe odpowiadające potrzebom dziecka

Rowery dziecięce PUKY wyróżnia również przemyślany dobór poszczególnych elementów roweru: zgodne z potrzebami dziecka właściwości jazdy i hamowania, lekkie w działaniu i ergonomiczne elementy obsługi, a także różnorodność biernych elementów bezpieczeństwa służą do ochrony Twojego dziecka. Zestaw bezpieczeństwa PUKY obejmuje: dźwięczny dzwonek, rączki, wyjątkowo grube kołnierze na chwytach, przednie i tylne odblaski oraz ochronę brzegów z tworzywa sztucznego na błotnikach VR, które są podstawowymi elementami wyposażenia każdego roweru dziecięcego PUKY.

O hamulcach zaprojektowanych dla dzieci

Wszystkie rowery dziecięce PUKY zostały wyposażone w piastę z hamulcem pedałowym. Dodatkowo rowerki posiadają wysokiej jakości hamulce typu cantilever na przednim kole przeznaczone do nauki działania hamulca ręcznego w formie zabawy. Nagłe zahamowanie za pomocą hamulca przedniego w rowerze dziecięcym nie powinno działać tak, jak ma to miejsce w rowerze przeznaczonym do ruchu drogowego (ryzyko zblokowania koła). Dzieci w kontakcie z tego typu hamulcem są jeszcze niedoświadczone i często (szczególnie w sytuacji, gdy się wystraszą) nie są w stanie właściwie dozować siły, z jaką naciskają ten hamulec. Wiele testów przeprowadzonych z dziećmi potwierdza, że takie zagrożenie istnieje (koło przednie wpada w poślizg lub dziecko przelatuje przez kierownicę). Z tego względu w rowerach dziecięcych PUKY nie stosujemy nigdy ostrych hamulców typu V-brake!
 
Pamiętaj:
 
Rower dziecięcy PUKY nie jest zmniejszona wersją roweru dla dorosłych, lecz dzięki swojej geometrii ramy, która jest dostosowana do potrzeb dziecka, i dzięki wyszukanym komponentom rowerowym odpowiada specyficznym wymaganiom dziecka.

Koła boczne

Jazda na rowerze rozpoczyna się wraz z opanowaniem utrzymania równowagi, którą wyćwiczyć można tylko przy jeździe bez kół bocznych. Koła boczne zakłócają proces nauki, ponieważ przyzwyczajają dziecko do postawy, która nic nie wnosi a po ich odstawieniu wręcz wymuszają na dziecku ponowną żmudną naukę jazdy na rowerze.

Nasza porada: Nie korzystaj z kół bocznych! Do nauki jazdy zamiast kół bocznych zalecamy stosowanie naszego drążka.Ustalenie prawidłowego rozmiaru roweru

Kupując rower dziecięcy, należy pamiętać, by w najniższym położeniu siodełka maluch był w stanie dotykać podłoża przedstopiem (a nie tylko końcówkami palców), co zapewni mu właściwe bezpieczeństwo w trakcie stania. Zachęcamy do zapoznania się ze wskazówką dotyczącą minimalnej długości kroku u malucha, która znajduje się obok rysunku roweru.

Ustalenie długości kroku

Ustaw dziecko (najlepiej bez butów) z wyprostowanymi plecami przy ścianie i poproś, by przytrzymało książkę (lub podobny przedmiot) obiema nogami w kroku. W tym momencie możesz zmierzyć prawidłową długość kroku malucha, korzystając z miarki lub calówki - mierząc od górnej krawędzi książki do podłoża.

 

Porady jak dobrać rower

 

Podstawy

W ostatnich latach rowery sportowe mocno zdominowały świat rowerów. Tym sposobem wiele rowerów młodzieżowych posiada dziś krótkie ramy, nisko ustawione siodełka i stara się zachować „fajny wygląd”. Wiele z nich to jednak nadal często mniejsze wersje modeli rowerów dla dorosłych, co sprawia, że rowery te z reguły nie są dopasowane do anatomii dziecka. Proporcje ciała u maluchów jak i dorastającej młodzieży różnią się od tych, które występują u dorosłych. "Mniejsza wersja" roweru dla dorosłych nie jest zatem optymalnym rozwiązaniem dla dzieci, które pozwoliłoby najmłodszym dobrze opanować jazdę na rowerze.

PUKY obrało inną drogę

Rowery PUKY cechuje przemyślana geometria ramy o nowoczesnym wyglądzie, która odpowiada trendom dorosłych, której jednak konstrukcja uwzględnia specyficzną anatomię dziecka. Ponadto rowery młodzieżowe PUKY posiadają opcję maksymalnej regulacji siodełka i kierownicy, co pozwala cieszyć się nimi przez długi czas. Zachowują przy tym właściwości wymagane dla ergonomii dziecka, są optymalne i łatwe w obsłudze. Rowery są wyposażone w obszerny pakiet bezpieczeństwa, który jest akceptowalny z punktu widzenia dziecka i łatwy w obsłudze.

Mechanizm zmiany biegów przerzutki

Dzieci czują się na rowerze tym pewniej i bardziej doświadczone, im lepiej operują również mechanizmem zmiany biegów przerzutki w swoim rowerze. Najprościej nauczyć się tej czynności na łatwym w obsłudze układzie napędowym wyposażonym w 3 do 7 biegów. Nieco trudniejszy w obsłudze jest układ z 21 lub większą ilością biegów, jednak ten typ mechanizmu przerzutek jest zalecany dla dzieci, które mają wystarczająco dużo siły, by bez problemu korzystać z nieco ciężej chodzących manetek zmiany biegów.