Hulajnoga - wpływ na zdrowie i rozwój dziecka

05-12-2018

Dzieci uwielbiają zabawy ruchowe - jazdę na rowerze, rolkach, wrotkach, czy deskorolce. Czasem jednak nikomu nie chce się wyjmować roweru z piwnicy, a na wrotkach nie można wejść do sklepu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji jest hulajnoga. To jeden z ulubionych sposobów poruszania się dzieci, zwłaszcza gdy mają w perspektywie dłuższy spacer.

Hulajnogi cieszą się rosnącą popularnością, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. To świetna alternatywa dla roweru, który zajmuje dużo miejsca i wymaga konserwacji. To połączenie łatwości przemieszczania się i aktywności fizycznej. Czy warto pozwalać dziecku na jazdę hulajnogą?

Rozwój ruchowy

Istnieje kilka racjonalnych powodów, dla których warto rozważyć kupno hulajnogi Micro. Tego typu sprzęt znakomicie przyczynia się do rozwoju zmysłu równowagi. Jazda wymaga utrzymywania pozycji pionowej, co nie jest wcale takie łatwe. Jest jednak dużo prostsze niż opanowanie jazdy na rowerze, dlatego zanim maluch wskoczy na jednoślad, warto mu zaproponować hulajnogę. Na niej będzie ćwiczył "łapanie" pionu i równowagę. Ta umiejętność jest potrzebna w codziennym życiu, choćby przy zwykłym poruszaniu się po schodach.

Kontrola nad ciałem

Jazda na hulajnodze pomaga dziecku lepiej kontrolować swoje ciało. Maluch uczy się panować nad ciałem, ponieważ musi jednocześnie kierować, odpychać się, a drugą nogą podpierać ciało. Dzięki jeździe na hulajnodze dziecko będzie uczyło się manewrowania, omijania przeszkód na drodze itp.

Rozwój mowy

Hulajnoga przyczynia się również do szybszego i lepszego rozwoju mowy. Jak to możliwe? Nie chodzi tu o częstsze kontakty z rówieśnikami na podwórku, choć to również ma duże znaczenie. Ośrodek mowy jest zlokalizowany w tej samej części mózgu, co ośrodek równowagi. Stymulowanie tej partii mózgu poprzez ćwiczenie równowagi jednocześnie przyspiesza tworzenie nowych połączeń w ośrodku mowy.

Uczestnik ruchu

Hulajnogą można jeździć po drogach rowerowych. W ten sposób dziecko staje się uczestnikiem ruchu i uczy się poprawnego poruszania po drodze. Oczywiście nie można pozwalać maluchowi na jazdę po ulicy, jednak już sama droga rowerowa daje mu przedsmak tego, co będzie czekało go za kilka lat na szosie. Podczas jazdy dziecko nie tylko może sprawdzić swoją znajomość znaków drogowych, ale również uczy się poprawnego oceniania odległości oraz wymijania napotkanych przeszkód. To z kolei przyczynia się do ćwiczenia refleksu.