Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka?

25-03-2019

Wiosna to idealny czas, by udać się na wycieczkę rowerową. Posiadając małe dziecko wcale nie musimy z tego rezygnować. Wręcz przeciwnie – możemy w pełni korzystać ze wspólnych chwil spędzonych na dwóch kółkach. Pod warunkiem, że odpowiednio się do tego przygotujemy. W jaki sposób? Przede wszystkim wybierając odpowiedni fotelik rowerowy dla dziecka! Z tego artykułu dowiesz się między innymi, jakie są rodzaje fotelików rowerowych dla dzieci, jak zadbać o bezpieczeństwo malucha czy na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru właściwego siedziska. Polecimy również godne uwagi modele i akcesoria rowerowe. Gotowi? Zatem startujemy!

 

Rower od małego, czyli kształtowanie dobrych nawyków

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem, już od najmłodszych lat, może przynieść tylko korzyści. Nie tylko hartujemy organizm malucha, ale również pokazujemy mu, że przebywanie na świeżym powietrzu może być interesujące. Wspólne wycieczki, te dalsze i bliższe, sprawiają, że dziecko może poznawać zakątki, które do tej pory były dla niego niedostępne – budujemy w ten sposób jego ciekawość i otwartość na świat. Poza tym tego typu wojaże mogą nieść za sobą również wartość edukacyjną – uczymy dziecko szacunku do przyrody i zachęcamy do ekologicznej formy przemieszczania się. Dzięki temu, gdy szkrab trochę podrośnie, na pewno z chęcią sam zasiądzie za kierownicą roweru na kołach i uda się na samodzielną wycieczkę. Zanim jednak do tego dojdzie, wielu rodziców zastanawia się: jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem, nie tylko samochodem, ale również na rowerze?

 

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym?

Zgodnie z polskim prawem, dzieci do ukończenia siódmego roku życia mogą być przewożone na rowerze przez osobę dorosłą na dwa sposoby: w foteliku albo w przyczepce rowerowej. Jeśli chodzi o wiek, to producenci fotelików sugerują, by przewozić malucha w atestowanym foteliku już od dziewiątego miesiąca życia. Jak to jednak zwykle bywa, zdania na temat gotowości dziecka do przewożenia rowerem są podzielone. Mając na uwadze fakt, że mięśnie, stawy i kości małego dziecka są dopiero w fazie rozwoju, fizjoterapeuci dziecięcy podkreślają, że najlepiej zacząć pierwsze rowerowe wycieczki po ukończeniu pierwszego roku życia, gdy maluch potrafi samodzielnie usiąść, ma rozwinięte mechanizmy ruchowe i amortyzacyjne. Pierwsze przejażdżki powinny być stosunkowo krótkie, na niewielkie trasy i na gładkich nawierzchniach, które minimalizują ryzyko wstrząsów. Jeśli dziecko dobrze na nie reaguje, możemy stopniowo wydłużać wycieczki. Ważne jest jednak, by co jakiś czas robić przerwy, aby maluch miał szansę zmienić pozycję. O czym warto pamiętać? Nigdy nie przewoźmy dziecka w foteliku, który nie jest przeznaczony dla jego grupy wagowej.

 

Zasady bezpieczeństwa, czyli o czym trzeba pamiętać przewożąc dziecko w foteliku rowerowym?

jak przypiąć dziecko do fotelika rowerowego

 

 

  1. Przed umieszczeniem dziecka w foteliku sprawdź, czy sprzęt jest stabilny i prawidłowo przymocowany do roweru;

  2. Nawet jeśli udajecie się na krótki dystans, jedziecie wolno i macie fotelik zamocowany z przodu - nie zapomnij zapiąć dziecku pasy bezpieczeństwa. Dzięki temu masz mieć pewność, że malec nie wypadnie podczas jazdy;

  3. Zanim posadzisz dziecko sprawdź, czy fotelik ma odpowiednią temperaturę (latem – czy nie jest zbyt nagrzany od słońca, zimą – czy nie jest zbyt zimny) i czy nie jest mokry (szczególnie jeśli rower jest trzymany poza domem. Zmniejszysz w ten sposób ryzyko przeziębienia);

  4. Posadź dziecko na foteliku, i sprawdź, czy zarówno dziecko, jak i elementy jego ubrania nie mają bezpośredniego kontaktu z częściami ruchomymi roweru, na przykład kołem, czy sprężynami siodełka. Tylko wtedy będziesz mieć pewność, że podczas jazdy, dziecko nie zrobi sobie krzywdy;

  5. Skontroluj czy maluch nie ma dostępu do elementów, które mogą go zranić;

  6. Schodząc z roweru, przytrzymuj go tak długo, aż dziecko zostanie wyjęte z fotelika. Nigdy nie ryzykuj, zostawiając malucha przypiętego w foteliku, jeśli nie ma Cię w pobliżu.

 


Rodzaje fotelików rowerowych

Na rynku dostępne są zarówno przednie, jak i tylne foteliki rowerowe. Dzięki temu rodzice mogą wybrać, która opcja jest dla nich oraz dla ich dziecka, najbardziej optymalna. Po czym jednak poznać bezpieczny fotelik rowerowy? Przede wszystkim sprawdźmy, czy posiada niezbędne certyfikaty oraz atesty. Inwestując w dobrej jakości sprzęt, możemy mieć pewność, że fotelik jest wykonany z odpowiednich materiałów, które nie stwarzają niebezpieczeństwa dla zdrowia i życia dziecka.

Nowoczesne foteliki rowerowe, oprócz tego, że są wykonane z wysokiej jakości tworzyw, z dbałością o najdrobniejsze szczegóły (w końcu chodzi o bezpieczeństwo dziecka), posiadają szereg udogodnień. Pasy ochronne i klamry zabezpieczające – to elementy, które gwarantują nam, że dziecko samodzielnie ich nie odepnie podczas jazdy. Oprócz tego odpowiednio wyprofilowane siedzisko, aby maluch czuł się komfortowo, z regulacją podpór i uchwytami na nogi – dzięki nim maluch będzie mógł swobodnie trzymać nóżki.

 

Przednie foteliki rowerowe

przednie foteliki rowerowe

 

Przednie foteliki rowerowe zapewniają dziecku niepowtarzalne wrażenia. Dzięki temu, że są przymocowane do kierownicy lub ramy roweru, maluch ma lepszy widok. A my – lepszą kontrolę nad dzieckiem. Możemy obserwować jego reakcje, na bieżąco reagować na niepokojące sytuacje, na przykład, gdy pojawi się konieczność poprawienia szelek (dzięki zatrzaskom, możemy to zrobić jedną ręką) czy dostosować tempo jazdy do potrzeb malucha. To dobre rozwiązanie w przypadku małych dzieci - większe mogą nam zasłaniać pole widzenia.

Zazwyczaj waga dziecka przewożonego na przednim foteliku nie powinna przekraczać 15 kilogramów.

 

Polecane przednie foteliki rowerowe:


mini fotelik przedni rowerowy thule yepp nexxt

 1. Mini fotelik rowerowy Thule Yepp Nexxt – ultra lekki fotelik, idealny do codziennych przejażdżek. Posiada europejskie certyfikaty i spełnia standardy bezpieczeństwa. Pięciopunktowe pasy, amortyzacja wstrząsów czy system regulacji zapięcia stóp i wysokości podpór na nogi dają nam gwarancję komfortu jazdy malucha. Co więcej, ten model pasuje do większości rowerów i, co najważniejsze, z łatwością zamontujemy go samodzielnie.

 

 

sprawdź produkt

 fotelik rowerowy przedni thule yepp

 2. Mini fotelik rowerowy Thule Yepp – wykonane z miękkiego i wygodnego tworzywa. Dużym atutem jest to, że fotelik ma dużo otworów, które ułatwiają wentylację podczas jazdy. Dzięki temu maluch się nie poci. Fotelik można dodatkowo wyposażyć w osłonę przed wiatrem i owadami, na przykład Thule Yepp Mini Windscreen oraz wyściółkę kierownicy z pluszową przytulanką, która zapewni podparcie głowy podczas jazdy. Godnym polecenia modelem jest Thule Yepp Mini Handlebar Padding Miffy.

 


sprawdź produkt

 Fotelik rowerowy HAMAX Caress

 

 

3. Przedni Fotelik rowerowy HAMAX Caress - charakteryzuje go bezpieczny i łatwy montaż. Przytwierdzony do ramy głównej, gwarantuje optymalne zawieszenie, dzięki czemu chroni kręgosłup dziecka przed urazami. Wykonany z materiału odpornego na działanie promieniowania UV.
 

 

 

 sprawdź produkt

 

 

Ania, lat 27

Pierwsza wspólna jazda na rowerze była dla mnie stresującym przeżyciem. Przed wycieczką martwiłam się, czy fotelik będzie stabilny, a dziecko w nim bezpieczne. Przedni fotelik rowerowy z 4activ.pl okazał się strzałem w dziesiątkę. Bez problemu samodzielnie zamontowałam sprzęt do roweru. Nie tylko miałam dziecko cały czas „na oku”, ale również ułatwiło nam to komunikację i wspólne przeżywanie mijanych w czasie trasy widoków. Już planuję kolejną wyprawę!

 

Tylne foteliki rowerowe

Większość rodziców decyduje się na kupno tylnych fotelików rowerowych. Możemy je podzielić ze względu na miejsce mocowania: foteliki mocowane na ramę lub foteliki mocowane na bagażnik. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań możemy przytwierdzić fotelik do ramy pod siodełkiem. Fotelik nad tylnym kołem jest cały czas w ruchu. Zwiększa to komfort jazdy malucha i chroni jego kręgosłup – efektywna amortyzacja jest szczególnie istotna, gdy poruszamy się po wyboistych, nierównych powierzchniach. Dodatkowo, niektóre tylne foteliki oferowane w naszym sklepie, odchylają się nawet do 20 stopni. Dobrym przykładem tego typu udogodnień będzie fotelik rowerowy Hamax Siesta. Posiada system regulowania podpór na stopy i wyprofilowane, ergonomiczne oparcie. Dzięki temu maluch może się zrelaksować i spokojnie spać.

Zamontowanie fotelika z tyłu roweru zapewnia większy komfort jazdy dla rodzica oraz ułatwia płynne manewrowanie pojazdem. Tego typu foteliki wyposażone są w elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo podczas podróży – jesteśmy lepiej widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego. Tylny fotelik rowerowy jest szczególnie polecany do przewożenia większych i starszych dzieci.

 

Ranking najlepszych tylnych fotelików rowerowych:

Montowane na bagażniku:


Fotelik rowerowy na bagażnik Thule Yepp Nexxt

1. Fotelik rowerowy na bagażnik Thule Yepp Nexxt – wykonany z wysokiej jakości tworzywa (wykorzystywanego między innymi przez firmę obuwniczą Crocs), doskonale amortyzuje wstrząsy, dzięki czemu nasze dziecko może podróżować w komfortowych warunkach. Wyposażony w regulowane podnóżki i pasy bezpieczeństwa fotelik, dopasowuje się do wzrostu dziecka (maksymalne obciążenie to 22 kilogramy).

 

 

sprawdź produkt
Fotelik rowerowy Thule Yepp Maxi

2. Fotelik rowerowy Thule Yepp Maxi – to jeden z flagowych produktów szwedzkiej marki. Wykonany z wodoodpornego materiału, łatwy do utrzymania w czystości – to idealna propozycja dla zapalonych cyklistów i ich szkrabów, rzecz jasna. Posiada osłonki, chroniące przed włożeniem stópek w szprychy. Dodatkowo, fotelik jest wyposażony w mocowanie na kluczyk.


 

 

sprawdź produkt

 

 

 

 

Montowane na ramę:

Fotelik rowerowy Thule RideAlong

1. Fotelik rowerowy Thule RideAlong – dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań, foteliki wyposażone są w system komfortowego odchylania do 20 stopni. Dodatkowo foteliki Thule mają dystanse na rączki. Jest to szczególnie istotne podczas kolizji – zabezpieczają rączki dziecka przed urazami. Posiadają również ochraniacze na pasy, aby nie wbijały się w ramiona malucha. Foteliki zamontowane są na drutach, które w czasy jazdy działają jak amortyzator. Dodatkowym atutem jest niezwykle łatwy montaż oraz pięcioletnia gwarancja.

 

 

sprawdź produkt

 

 

 

Fotelik rowerowy Hamax Caress

 

2. Fotelik rowerowy Hamax Caress – posiadają amortyzację, aby dziecku było wygodnie. Nawet w trakcie jazdy po nierównościach – drgania nie są przenoszone na malucha. Wiek zalecany przez producenta: od 9 miesięcy do 5-6 lat lub waga do 22 kilogramów. Co wyróżnia ten model? Wyjątkowy design oraz system odchylania do 20 stopni, gdyby dziecko zasnęło w czasie jazdy. Oprócz tego posiada ochraniacze na pasy oraz mocowanie na kluczyk.

 

 

 

 sprawdź produkt

Fotelik rowerowy Hamax Siesta

 

 

 

 

3. Fotelik rowerowy Hamax Siesta - najpopularniejszy produkt w Polsce. Idealnie wyważony stosunek ceny do jakości. Fotelik wyposażony w system pochylania do 20 stopni. Regulowane podpórki pod stopy, komfortowe podłokietniki oraz zatrzaskowe zapięcie i szelki, to tylko niektóre z elementów, które zapewniają wygodę i bezpieczeństwo.
Przejdź do produktu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sprawdź produkt

 

 

Fotelik rowerowy Thule Yepp na ramę

 

 

 

4. Fotelik rowerowy Thule Yepp na ramę – foteliki bez systemu odchylania są polecane dla dzieci starszych, które są aktywnymi uczestnikami rowerowych wycieczek. Fotelik zapewnia zachowanie ergonomicznej pozycji siedzącej. Dzięki temu jest bezpieczny i wygodny. 

sprawdź produkt

 

 Fotelik rowerowy Hamax Kiss

 

 

 

5. Fotelik rowerowy Hamax Kiss + kask – model wyposażony w regulowane podpórki na stopy oraz osłaniające z boku podłokietniki. Fotelik możemy zamontować do roweru, który posiada bagażnik, jak i bez bagażnika. W zestawie oprócz fotelika znajduje się również kask.


 

 

 

 

sprawdź produkt

 

 Renata, lat 31

Mieszkam na wsi, więc drogi w najbliższej okolicy są przeważnie nierówne. Poszukiwałam fotelika, który zniweluje nieprzyjemne doznania, będzie stabilny i bezpieczny dla dziecka. Przejrzałam wiele ofert, ale cały czas nie miałam pewności, czy będą to dobrze zainwestowane pieniądze. Na szczęście trafiłam do sklepu 4activ.pl. Dzięki szczegółowym opisom produktów oraz możliwości porównania interesujących mnie modeli wybrałam fotelik, który służy mi już drugi rok!

 

Akcesoria do fotelików

Wybór fotelika rowerowego to jeszcze nie koniec zmagań z dobraniem prawidłowego ekwipunku na przejażdżkę. Musimy dodatkowo zadbać o akcesoria, które podniosą komfort jazdy, zarówno nam, jak i naszemu szkrabowi. Poniżej prezentujemy gadżety, które przygotują nas na każdą ewentualność.

 

Przydatne akcesoria do fotelików:


Zagłówek do fotelików rowerowych

1. Zagłówek – wykonany z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału zagłówek, będzie idealnym kompanem dłuższych podróży. Zapewnia maluchowi stabilne podparcie głowy. Dodatkowym atutem jest łatwość usuwania zabrudzeń. Zagłówek stworzy idealny duet z uchwytem Thule Yepp Mini.

 

 

 

sprawdź produkt

 

 szyba ochronna

 

2. Szyba ochronna – ochroni naszego szkraba przed silnym wiatrem czy owadami. Wykonana z solidnego i transparentnego materiału, dzięki czemu praktycznie jej nie zauważamy. Jest to bezpieczne i wygodne rozwiązanie. Szczególnie wiosną i latem, kiedy częściej przemieszczamy się na rowerze. Model pasuje do uchwytów Thule Yepp Mini SlimFit Adapter.sprawdź produkt

 

 

 

Ponczo przeciwdeszczowe Hamax

 

 

 

 

3. Ponczo przeciwdeszczowe Hamax – nawet w czasie krótkiej przejażdżki, pogoda potrafi być zdradliwa. Dlatego warto mieć przy sobie ponczo przeciwdeszczowe. Wykonane z wysokiej jakości impregnowanego materiału, dzięki czemu jest nie tylko wodoodporne, ale również chroni dziecko przed wiatrem. Dodatkowo, z przodu posiada pakowną kieszeń.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sprawdź produkt

 

 

 

 

Dmuchana wyściółka do fotelika rowerowego Hamax

 

 

 

 

4. Dmuchana wyściółka do fotelika rowerowego Hamax – idealnie pasuje do fotelików Siesta i Smiley. Szczególnie polecana w czasie dłuższych rowerowych eskapad. Jest miękka i wygodna, dzięki czemu, nasz maluch może podróżować w komfortowych warunkach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 sprawdź produkt

 

 

 

 

Janek, lat 32

Moja pierwsza rowerowa wycieczka z dzieckiem trochę mnie zniechęciła. Pomimo prognozowanej pogody, ledwo ruszyliśmy, a już zaczął wiać mocny wiatr. Nie trzeba było długo czekać na krople deszczu. Nie byłem na to przygotowany. W końcu zapowiadali piękny weekend. Chcąc nie chcąc szybko musiałem zweryfikować swoje plany odnośnie przejażdżki. Gdy tylko wróciłem do domu, zamówiłem pelerynę przeciwdeszczową i na wszelki wypadek szybę ochronną. Już nigdy nie dam się tak zaskoczyć i pokrzyżować sobie planów!

 

Akcesoria do rowerów

Oprócz akcesoriów dedykowanych fotelikom warto pamiętać o niezbędnych akcesoriach do roweru, szczególnie kiedy podróżujemy z dzieckiem. Z pewnością przyda się kask rowerowy (bez niego absolutnie nie powinniśmy ruszać się z domu!) oraz dodatkowe kosze i sakwy na podręczne drobiazgi jak na przykład torebka na kierownicę Puky. Grunt, żeby w podróży wszystko, co potrzebne mieć pod ręką.

Rowerowa podróż z dzieckiem to nie lada wyzwanie. Szczególnie jeśli jesteśmy debiutantami na tym polu. Czym staranniej przygotujemy się do wycieczki, tym będzie przyjemniejsza. Dobranie odpowiedniego fotelika dziecięcego to połowa sukcesu.

Mamy nadzieję, że przygotowany poradnik, pomoże Wam dokonać właściwego wyboru, rozwiewając wątpliwości i przygotowując do samodzielnej wyprawy. Ahoj przygodo!