Jak wybrać rowerki i hulajnogi PUKY?

15-06-2018
Hulajnogi cieszą się od wielu lat wielką popularnością wśród dzieci. Nic dziwnego - to bardzo przystępny środek transportu, którego używanie daje mnóstwo frajdy. To właśnie tę przystępność wykorzystują hulajnogi marki Puky do tego, aby w zupełnie bezpieczny sposób rozwijać motorykę dzieci oraz przygotowywać je do późniejszej jazdy na rowerze. Dzięki hulajnodze maluchy ćwiczą swój zmysł równowagi, rozwijają swoje mięśnie i zaznajamiają się z uczuciem szybkości. Oswajają się również z kierowaniem pojazdem, procesem hamowania oraz baczną obserwacją otoczenia. Słowem - hulajnoga to idealna sposobność na zdobycie pierwszych doświadczeń z jednośladami.
 

Na czym polega różnica między produktem "Pukylino" a "Wutsch"?

 
Oba z tych jeździków w mniej więcej równym stopniu zapewniają dziecku optymalny start dla rozwoju jego motoryki. W trakcie zabawy pomagają ćwiczyć u malucha proste ruchy w rodzaju mocnego odpychania się od podłoża, dostarczają również pierwszych doświadczeń w kierowaniu pojazdami. Różnica między nimi polega głównie na środowisku, w którym można nimi jeździć - Pukylino nadaje się do użytku jedynie w domach i innych pomieszczeniach, natomiast Wutsch nadają się również do zewnętrznej jazdy.

"PUKYlino" został zaprojektowany głównie do użytku w pomieszczeniach. Przeznaczony jest dla dzieci powyżej roku życia lub takich, które mają już 75cm wzrostu (siodełko zamontowane jest na wysokości mniej więcej 22cm). Dzieci powinny być w stanie stać i biegać (z niewielką pomocą). Zazwyczaj PUKYlino jest pierwszym pojazdem w karierze malucha, dlatego rodzice powinni zachować szczególną uwagę, kiedy ich pociecha bawi się tym jeździkiem. Należy bacznie obserwować, jak maluch radzi sobie z jeździkiem. Na tym etapie wciąż stosunkowo łatwo o przewrotki, dlatego najlepiej używać PUKYlino na prostym podłożu i w środku pomieszczenia, w którym nie występują żadne poważniejsze przeszkody.

Z kolei "Wutsch" to produkt zaprojektowany zarówno do jazdy w pomieszczeniach jak i poza budynkami, co jest możliwe dzięki zastosowanej w budowie pojazdu osi wahliwej (co umożliwiło osiągnięcie różnej geometrii kół). Konstrukcja taka pomaga dziecku uczyć się koordynacji pomiędzy czynnościami kierowania jeździkiem oraz ruszaniem nogami, świetna jest również w trenowaniu równowagi maluchów. Można więc powiedzieć, że Wutsch jest dla dziecka świetnym wstępem przed rozpoczęciem jazdy na rowerku biegowym.
 
 
 

 
 

Porady jak dobrać rowerek trójkołowy


Rowerki trójkołowe PUKY powstały nie tylko z myślą o maluchach, ale również o ich rodzicach. Dzieci w trakcie zabawy trenują koordynowanie ze sobą kilku różnych czynności - kierowania pojazdem, napędzania go pedałowaniem oraz hamowania w razie potrzeby. Maluchy uczą się tego wszystkiego bardzo szybko i stosunkowo szybko są w stanie bez pomocy pokonywać krótkie dystanse. Dla rodziców zaś przewidziano specjalny drążek, dzięki któremu popchną dziecko, kiedy zmęczy się ono pedałowaniem.


Konstrukcja rowerków trójkołowych PUKY jest dogłębnie przemyślana


Rowerek jest chroniony przed przechyłami dzięki niskiemu punktowi ciężkości oraz szerokiej osi tylnej. W wielu modelach można dowolnie wyłączać opcję wolnobiegu, co bezpośrednio przenosi siły na oś pojazdu, co z kolei ułatwia maluchowi ćwiczenie samodzielnego pedałowania. W każdym momencie można ponownie włączyć opcję wolnobiegu, dzięki czemu pedały nie będą się obracać - idealny tryb w momencie, kiedy to rodzic ma popchać rowerek. W ofercie akcesoriów PUKY można znaleźć wyposażenie opcjonalne - pas i/lub spocznik, które dodatkowo zwiększają wygodę i bezpieczeństwo dziecka. Stosunkowo długi drążek zapewni rodzicom wygodne prowadzenie rowerka niezależnie od ich wzrostu. Siodełko regulowane bezstopniowo wydłuża użyteczność rowerka, ponieważ może "rosnąć" wraz z dzieckiem. W większości dostępnych modeli zastosowano również konstrukcję ograniczającą skręty kierownicą, jak również opcję zupełnego jej odblokowania, co bardzo przydaje się podczas prowadzenia rowerka przez rodzica. Wszystkie rowerki charakteryzuje design opracowany z myślą o potrzebach dziecka. Najwyższa jakość wykonania rowerków, ich przemyślana konstrukcja oraz mocne zaplecze w postaci serwisu oraz części zamiennych sprawiają, że produkt ten zachowuje wysoką wartość nawet po latach, kiedy rowerek będzie odsprzedawany.

 

Jak dobrać odpowiedni rower biegowy


Rowerek biegowy, tak jak hulajnoga, jest jednym z pierwszych jednośladów w życiu dziecka. To idealny sposób na to, by dziecko przygotowało się do jazdy na prawdziwym rowerze bez zbędnego przeciążania jego możliwości. Rowerki biegowe pomagają maluchowi ćwiczyć równowagę oraz koordynację. Jest kilka warunków, których producenci tych pojazdów zalecają przestrzegać:


1. Według rekomendacji "PUKY", jazdę na rowerku biegowym mogą zacząć dzieci w wieku od 2,5 lat.
2. Rama rowerka nie może być zbyt wysoka, aby mogło ono swobodnie wsiadanie i zsiadanie z rowerka. Pomaga to również wzmocnić pewność siebie malucha podczas jazdy.
3. Dzieci w tym wieku rosną stosunkowo szybko, dlatego dobry rowerek biegowy powinien posiadać regulowane siodełko oraz kierownicę. Opcja regulowania wyłącznie siodełka to za mało - zaburza to geometrię pojazdu i utrudnia dziecku naukę jazdy.
4. Rowerek biegowy prowadzi się inaczej niż zwykły - dziecko wspiera się w dwóch miejscach, na siodełku oraz kierownicy. Dlatego siodełko powinno posiadać odpowiedni, ergonomiczny kształt, które zapewnia maluchowi solidne oparcie i wspomaga jego ruchy biegowe.
5. Gruba osłona na kierownicy oraz dobrze zabezpieczone rączki są również bardzo istotne, ponieważ chronią dziecko przed kontuzjami.
6. Dobrej jakości koła sprawią, że rowerek będzie się prowadziło lekko i komfortowo.
7. Dzięki swojej wysokiej jakości, rowerki biegowe PUKY zachowują stosunkowo wysoką wartość w momencie odsprzedaży. Kwotę tę warto później zainwestować w kolejny pojazd, na przykład rowerek dziecięcy.


Rowerek biegowy z hamulcami czy bez?


Maluchy, które dopiero co rozpoczęły jazdę na rowerku biegowym, z reguły nie są jeszcze w stanie poprawnie korzystać z hamulca ręcznego, ponieważ synchronizacja jazdy oraz hamowania jest dla nich często zbyt dużym wyzwaniem. Dziecko nie ma odpowiednio dużo siły w rękach, aby właściwie ścisnąć dźwignię hamulca. Dodatkowym problemem zazwyczaj jest konieczność koordynacji różnych czynności - jednoczesnego rozglądania się w około, balansowania, kierowania i hamowania.


Rodzice nie powinni więc zakładać, że maluch bez pomocy będzie w stanie w kontrolowany sposób zatrzymać rowerek za pomocą dźwigni hamulca - zwłaszcza na stromym terenie. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w hamulec dołączony do rowerka biegowego jest zawsze pozbawiona sensu. Rowerki tego typu sprawiają dzieciom na tyle dużo frajdy, że jeżdżą na nich tak długo, jak tylko mogą. Starsze maluchy nie będą miały większych problemów z hamowaniem, dlatego wtedy hamulec się przyda.


 
 

Porady jak dobrać rower dziecięcy


Podstawowa zasada dotyczy wymagań, jakie stawiasz swojemu dziecku.


Przede wszystkim najważniejsze jest to, aby nie przenosić swoich własnych rowerowych pragnień oraz oczekiwań na dziecko. Bardzo ważne jest to, aby maluch nie czuł presji podczas jazdy na rowerze - powinien być przez rodziców wspierany. Należy dbać o to, aby dziecko nie czuło się na rowerze niepewnie - a to może się stać wtedy, kiedy rower będzie dla niego zbyt duży lub będzie miał zbyt zaawansowaną konstrukcję (na przykład sportowy model dla początkującego malucha). Dobrze dobrany rowerek powinien być jak najlepiej dopasowany do anatomii dziecka, powinien również spełniać wymagania stawiane sprzętowi dziecięcemu. Dzięki temu jazda rowerowa będzie cieszyć malucha od samego początku i przez długi czas posłuży jako wsparcie dla jego rozwoju.

 

Design dostosowany do potrzeb dziecka


Maluchy cechują się tym, że mają nieco mniejsze pole widzenia niż osoby w wieku dojrzałym i postrzegają otaczający je świat z nieco ograniczonym kątem widzenia. Niesie to ze sobą pewne zagrożenia, szczególnie w trakcie jazdy na drodze lub w jej pobliżu. Im bardziej wyprostowane jest na rowerku dziecko, tym mniejszy jest ten efekt, dlatego bardzo ważnym jest to, by kupowany rower posiadał jak najszerszy zakres regulacji poszczególnych komponentów - dzięki temu będzie mógł być na bieżąco dopasowywany do potrzeb rosnącego dziecka. Produkty "PUKY" właśnie takie są, a więc posłużą dziecku przez długie lata.


Punkt ciężkości malucha znajduje się w innym miejscu niż w przypadku osoby dorosłej - przypada on bowiem na górną część ciała. Powinno to być odzwierciedlone w odpowiedniej konstrukcji ramy rowerowej, która zapewni wyważoną jazdę. Odpowiednie umiejscowienie wsparcia oraz optymalny dystans pomiędzy kierownicą i siodełkiem są niezbędne do tego, aby rama miała odpowiednią geometrię a mały rowerzysta odpowiednią do jazdy postawę.

 

Komponenty rowerowe odpowiadające potrzebom dziecka


Wszystkie rowerki pochodzące od PUKY wyróżniają się dogłębnie przemyślanym wyborem elementów dodatkowych, wyjątkową różnorodnością elementów odpowiadających za bezpieczeństwo jazdy oraz niezwykłą, dopasowaną do dzieci ergonomią konstrukcji. W standardowym zestawie bezpieczeństwa PUKY oferuje grube kołnierze na uchwytach, zabezpieczone rączki, przednie oraz tylne odblaski i dźwięczny dzwonek. Warto jeszcze wspomnieć o ochronie brzegów błotników, dzięki którym nie straszne będą maluchowi kałuże.

 

O hamulcach zaprojektowanych z myślą o dzieciach


Każdy rowerek dziecięcy PUKY wyposażony został w hamulec pedałowy, dodatkowo instaluje się na przednich kołach doskonałej jakości hamulce typu cantilever, których głównym przeznaczeniem jest zaznajomienie dziecka z ideą hamulca ręcznego. Zwykły hamulec ręczny może bowiem sprawiać dzieciom problemy a nawet grozić kontuzją - gwałtownie zablokowane koło oznacza z reguły przelot rowerzysty nad kierownicą, zaś hamowanie z siłą niedostateczną jest prostą drogą do kolizji. Aby zrównoważyć to niebezpieczeństwo, w żadnych rowerkach dziecięcych PUKY nie są instalowane ostre hamulce rodzaju V-brake.

Pamiętaj:

Rowerki dziecięce od firmy PUKY nie są po prostu zmniejszonymi wersjami pojazdów przeznaczonych dla dorosłych. Zostały zaprojektowane od podstaw w ten sposób, by geometria ich ram idealnie odpowiadała dość specyficznym wymogom maluchów.

Koła boczne

Sekretem jazdy na rowerze jest opanowanie równowagi - a tego nie można się nauczyć stosując koła boczne. Kółka boczne mają wręcz negatywny wpływ na proces nauki dziecka, bowiem przyzwyczajają je do przyjmowania nieodpowiedniej dla rowerzysty postawy. Co więcej, po ich odłączeniu, maluch musi się praktycznie uczyć wszystkiego od nowa. Radzimy, aby z kółek bocznych zrezygnować zupełnie i w pierwszym etapie nauki stosować drążek.

 

Dobranie odpowiedniego rozmiaru roweru


Najważniejszym kryterium przy doborze rozmiaru rowerka dziecięcego jest to, czy maluch sięga do podłoża przedstopiem. Nie tylko palcami, ale właśnie całym przedstopiem, bowiem tylko to gwarantuje mu stabilność podczas postoju. Na rysunku obok znajduje się również wskazówka co do długości kroku u dziecka.
 

Ustalenie długości kroku


Prostym na to sposobem jest ustawienie bosego dziecka z plecami pod ścianą i poproszenie go o potrzymanie książki w kroku i ściśnięcia jej obiema nogami. Długość kroku można zmierzyć miarką lub calówką, mierząc odległość od podłogi do górnej krawędzi książki.

 

Porady jak dobrać rower

 

W ostatnich latach branża rowerowa została zdominowana przez rowery sportowe. To dlatego tak wiele rowerów dla dzieci i młodzieży przypomina swoim wyglądem modele sportowe, wraz z ich krótkimi ramami i niskimi siodełkami. Jednak większość z nich to po prostu pomniejszone wersje "dorosłych" rowerów, przez co nie są dobrze dopasowane do anatomii najmłodszych rowerzystów. Zarówno u młodzieży jak i u młodszych dzieci, proporcje ciała są inne niż u dorosłych - dlatego pomniejszone wersje rowerów dla dorosłych nie są najlepszym wyborem dla najmłodszych i mogą utrudniać im naukę prawidłowej jazdy.

 

PUKY obrało inną drogę


Rowery od PUKY łączą w sobie dwa światy - zachowują estetyczne trendy "dorosłych" rowerów przy jednoczesnym zastosowaniu geometrii ramy dopasowanej do anatomii młodszych użytkowników. Co więcej, zarówno siodełka jak i kierownice posiadają maksymalną opcję regulacji, dzięki czemu rowerami tymi można się cieszyć przez stosunkowo długi czas, a one wciąż zachowują odpowiednią dla dzieci ergonomię. Rowery PUKY są łatwe w obsłudze, a ich pakiety bezpieczeństwa nie przeszkadzają maluchowi i są przez niego akceptowalne.

 

Mechanizm zmiany biegów przerzutki


Pewność siebie malucha na rowerze rośnie, kiedy nauczy się on prawidłowej zmiany przerzutek. Najłatwiej jest to zrobić na nieskomplikowanym mechanizmie obsługującym od trzech do siedmiu biegów. Wersje z 21 biegami (lub nawet większą ich ilością) są nieco trudniejsze w obsłudze, ale jeżeli dziecko ma odpowiednio dużo siły, by przełączać i te przerzutki, to właściwie nie ma przeciwwskazań co do zastosowania takiego mechanizmu.