Jaki rower wybrać dla dziecka?

02-07-2019

Prędzej czy później każdy rodzic staje przed dylematem: jaki wybrać rower dla dziecka? W sklepach widzimy dziesiątki modeli – różnią się materiałem wykonania, konstrukcją, wielkością kół itp. Ponadto dostępne są z czterema i trzema kółkami. Osobny temat tworzą rowerki biegowe. Na który się zdecydować? Doradzamy i podpowiadamy.

Rowerki dla najmłodszych – biegowe czy czterokołowe?

Jeśli chcemy kupić rower dla dziecka powyżej piątego roku życia, rowerek biegowy nie będzie dobrym wyborem. Dlaczego? Otóż jest to bardziej zabawka niż prawdziwy rower dla dziecka. Jeżdżąc na nim, maluch nie nauczy się, że należy używać pedałów. To dobry wybór dla najmłodszych w celu wyrobienia koordynacji ruchowo-wzrokowej ,łapania równowagi oraz przyzwyczajenia do zmiany kierunku jazdy.

Kiedy przesadzić dziecko z rowerka biegowego na zwykły? Przyjmuje się, że biegówki sprawdzają się do 6. roku życia, jednak można zrezygnować z niego wcześniej. Pod warunkiem, że dziecko samo tego chce i jest już na tyle silne, aby poradzić sobie z napędzaniem go za pomocą własnych nóżek. Jeśli spełnia oba te warunki, dobrze zacząć od rowerka z czterema kółkami.

 

Na co zwracać uwagę przy wyborze roweru dla dziecka?

 

Przede wszystkim rowerek musi być dopasowany do wzrostu dziecka, ponieważ to nogi odpowiadają za ruch. Dlatego dobrze jest zmierzyć długość nogi dziecka od pośladków po piętę – rower dla dziecka powinien mieć taką samą odległość na dystansie siodełko – pedały. Oczywiście siodełko można regulować, jeśli chodzi o wysokość. Najważniejsze, by dokonywać pomiaru przy siodełku maksymalnie opuszczonym – dziecko będzie rosnąć, a odległość się zwiększać, a nie odwrotnie! Im dziecko będzie wyższe, tym bardziej będziemy siodełko podnosić aż do momentu, kiedy wyrośnie z tego roweru.

 

Powyższa zasada dotyczy zarówno rowerów z dwoma, trzema, jak i czterema kółkami. Jednak na tym nie koniec. Należy zwrócić również szczególną uwagę na wagę roweru, ta z kolei jest ściśle związana z materiałami, z których wykonany jest pojazd. Obecnie rowerki dla dzieci produkowane są przede wszystkim z aluminium, czyli materiału mającego dwie ważne cechy: lekkość oraz dużą wytrzymałość. Dlaczego lekkość jest tak ważna? To proste – dziecku łatwiej go kontrolować, a jego napędzanie to mniejszy wysiłek, co pozwala lepiej skupić się na zachowaniu równowagi oraz kierowaniu. Ponadto dzięki temu można także pozwolić sobie na dłuższe wyprawy rowerowe z dzieckiem.

 

Geometria ramy to kolejny istotny element, na który należy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli dziecko dopiero uczy się jeździć. Jeśli jest ona nisko prowadzona, znacznie ułatwi to wsiadanie i zasiadanie. Przy czterech i trzech kołach nie ma to znaczenia, ponieważ dzięki nim utrzymywana jest stabilność, jednak przy dwóch – będzie to mieć znaczenie, dlatego im dziecko szybciej się do tego przyzwyczai, tym lepiej.

Bardzo ważny jest rodzaj zastosowanych w rowerze hamulców. W modelach dla dzieci można spotkać dwa rozwiązania, w zależności od konkretnego producenta i roweru, mogą one występować razem lub osobno:

  • hamulec na kierownicy – doskonale znane rozwiązanie z rowerów dla dorosłych, wciśnięcie „klamki” na kierownicy powoduje zaciśnięcie szczęk na piaście, co unieruchamia koło. W przypadku rowerów dla dzieci najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest V-Brake, które charakteryzują się dużą siłą hamowania przy minimalnym wysiłku. To zalety. A czy są jakieś wady? Owszem – klocki z biegiem czasu ulegają zużyciu, a ich linki rozciągają, dlatego ważna jest regularna konserwacja. Co bardzo ważne – w rowerach dla dzieci przedni hamulec nie powinien całkowicie blokować koła, a mocno je spowalniać. Inaczej w trakcie nauki lub sytuacji, gdy dziecko nabierze rozpędu i gwałtownie zahamuje, jest duża szansa na utratę równowagi.
  • Hamulec torpedo (pedałowy) – hamulec uruchamiany poprzez przekręcenie pedałów do tyłu, w wielu przypadkach jest dodatkowo uzupełniany poprzez hamulec przedni, co zwiększa skuteczność hamowania. Zalecane jest, aby nauczyć dziecko hamowania intuicyjnego.

Każdy typ hamulca sprawdza się w innym terenie. Dzieci, zanim nauczą się jeździć, zazwyczaj kręcą pedałami we wszystkie strony – zarówno do przodu, jak i w tył. Dlatego na początku maluch musi zapamiętać, w którą stronę należy pedałować, aby ruszyć. Torpedo poleca się do jazdy na płaskim terenie – na którym najczęściej dziecko uczy się jeździć. Gdy już opanuje jazdę zarówno po prostym, jak i pofałdowanym terenie – wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie hamulec na kierownicy. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że można go użyć w każdej sytuacji, podczas gdy nie zawsze da się zachować równowagę, korzystając z torpedo – zwłaszcza na stromiznach.

Kupując rowerek dla dziecka, warto zwrócić uwagę czy kierownica ma antypoślizgowe uchwyty – dzięki temu rączki dziecka nie będą się ześlizgiwały.

 

Kiedy cztery, kiedy trzy, a kiedy dwa kółka?

Najlepszy rowerek dla dziecka w wieku od 1 do 5 lat to trójkołowiec. Tylne koła dają pełną stabilność, a dziecko po prostu siada i pedałuje. Ale nie jest to jeszcze „prawdziwa” jazda. Rowerki trójkołowe przyzwyczajają dziecko do siedzenia, używania kierownicy oraz hamulca. To dobry wstęp do dalszej nauki.

Rowerki z czterema kółkami istnieją od dekad. Podobnie jak trójkołowce, pomagają w zachowaniu równowagi i są polecane tym dzieciom, które jak dotąd nie miały wcześniejszych doświadczeń z rowerkami. Tu również dziecko siada i jedzie. Jednak tył rowerków trójkołowych nie ulega modyfikacjom – trójkołowiec na zawsze zostanie trójkołowcem. Tymczasem w przypadku czterech kółek dwa można w dowolnym momencie odczepić i z czterokołowca robi się jednośladowy rower dla dziecka.

Kółka boczne wymagają jednak dodatkowej siły do napędzenia, więc dziecku będzie jeździć się nieco ciężej (aczkolwiek czeka je przyjemna niespodzianka po ich odczepieniu). Dają swobodę poruszania się praktycznie po każdym terenie, jednak coś za coś – zwykle są one umieszczone wyżej, niż tylne koło, co przy dłuższym jeżdżeniu może prowadzić do asymetrii sylwetki. Ponadto, gdy na trasie młodego rowerzysty trafi się dołek – można w nim ugrzęznąć.

Popularnym rozwiązaniem przyspieszającym naukę jazdy na dwóch kołach, jest asekuracja kijkiem. Osoba trzymająca kijek (czytaj: rodzic) musi cały czas podążać za rowerzystą, co przy wysokiej temperaturze czy mżawce będzie dość niemiłym doświadczeniem. Dziecko, owszem, zyska pewną stabilność, lecz co się stanie, gdy rowerek nie będzie trzymany? Może się okazać, że całe to bieganie z kijkiem nie przyniosło pożądanego efektu, więc i tak trzeba będzie zainwestować w dodatkowe kółka.
Można także spróbować uczyć malucha jazdy od razu na dwóch kołach. Nie jest to niemożliwe, a przy starszych dzieciach może to zająć nawet mniej niż tydzień,zwłaszcza ,jak wcześniej jeździło na biegówce!

 

Jaki rower dla dziecka wybrać? Polecamy!

Wybór rowerka dla dziecka jest uzależniony przede wszystkim od jego wieku. Przy najmłodszych będą to rowerki biegowe. Ich szeroki wybór oferuje niemiecka firma Puky.

 

 

Rower Puky LRM to propozycja dla dzieci już od 2. roku życia o wzroście większym niż 85 centymetrów. Można go bez problemu dostosować do małego użytkownika, dzięki regulowanej wysokości siodełka (30 - 40 centymetrów), a także kierownicy (41 - 50 centymetrów). Rowerek biegowy Puky rośnie razem z dzieckiem. Jest bardzo lekki (3,5 kilograma). Ma nisko położoną ramę, która nie tylko wpływa na łatwe i bezpieczne wsiadanie, ale także na ogólną sterowność. Jego koła mają rozmiary 220 x 50 mm, a wykonano je z miękkiego plastiku. 

 

 

Rowerek biegowy PUKY LR 1L to propozycja dla starszych dzieci – od 3. roku życia. Regulowane siodełko i kierownica pozwalają dostosować wysokość do rosnącego malucha, co umożliwi jazdę nawet do 5. roku życia, czyli do momentu, w którym dziecko przesiądzie się na “prawdziwy” rower. Dopuszczalne całkowite obciążenie wynosi maksymalnie 25 kg. Rower wyposażono w pompowane opony 12 x 2 cali, a bezpieczeństwo użytkowania zwiększa brak ostrych, niebezpiecznych krawędzi.


 

 

 

 

 

Do przejścia z rowerku biegowego na klasyczny można polecić Woom2. Dedykowany jest dzieciom od 3 do 4,5 lat o wzroście pomiędzy 95 do 110 centymetrów. Ma on za zadanie pomóc maluchowi w opanowaniu podstawowych umiejętności, jak zachowanie równowagi, pedałowanie i hamowanie. Koła posiadają bardzo lekkie obręcze Soopa - Doopa - Hoops, uszczelniane łożyska i 16 nierdzewnych szprych. Każdy z tych małych elementów wpływa na jakość przemieszczania się. Opony mają niski opór toczenia, a ich duża przyczepność pozwala dobrze kontrolować rower podczas skrętu i jeździe po nierównościach. Zastosowano w nim wiele elementów zwiększających bezpieczeństwo. Warto tutaj wspomnieć o ograniczniku skrętu, który zabezpiecza kierownicę przed przekręceniem, a więc minimalizuje możliwość całkowitej utraty kontroli nad rowerem. Bardzo pomaga to początkującym rowerzystom. Na uwagę zasługuje także gładki wspornik kierownicy, który nie posiada wystających elementów, jak śruby i ostre krawędzie.

 

 

 

 

 


Rowerek trójkołowy? Dobrym rozwiązaniem będzie Puky CAT S6 Ceety. Sprawdzi się dla dzieci już od 1. do 4. roku życia. Kiedy dziecko postawi pierwsze kroki, Puky Cat S6 może spełniać rolę wózka- spacerówki. W tym okresie nóżki będą odpoczywały na spoczniku, który można potem zdemontować – podobnie jak siedzisko - i pozwolić dziecku na pedałowanie. Rowerki trójkołowe PUKY pomagają w treningu zwinności i koordynacji. Wykonano je z lekkich, a zarazem bardzo wytrzymałych materiałów, co gwarantuje długi czas bezpiecznej eksploatacji.

 

 

 

 


Puky Rower ZLX 16 Alu F Orange 4274 - sportowy rower dziecięcy z kołami o średnicy 16 cali z wolnym biegiem i wysoką jakością wykonania. Solidna, aluminiowa rama, obniża całkowitą wagę do mniej niż 8 kg. Funkcje i ergonomia są przemyślane i dopracowane w najdrobniejszych szczegółach - rower nie posiada ostrych krawędzi. Przyjazne dla dzieci uchwyty zapobiegają zsuwaniu się rąk, a zamknięta obudowa łańcucha chroni przed bezpośrednim kontaktem z łańcuchem napędowym. W modelu wolnego koła tylnego działa hamulec typu V-break. Puky celowo używa mniej żwawych hamulców wspornikowych na przednich kołach, aby uniknąć wypadków podczas gwałtownego hamowania. Wysoka jakość produktów i wieloletnia dostępność części zamiennych gwarantuje brak problemów z użytkowaniem rowerka.

 

 

 

 


Puky Z 8 Black – wysokiej jakości rower dla dziecka, wyposażony w koła 18”. Można dokręcić do niego dwa boczne, mniejsze kółka, co pomoże w nauce jazdy. Stalowa rama ma kształt typowego rowerka miejskiego z niskim przekrokiem. Rowerek ma jeden bieg. Napęd przenoszony jest na tylne koło za pomocą łańcucha schowanego w osłonie zabezpieczającej przed wciągnięciem nogawki w tryby. Rowerek Puky ma dwa hamulce – jeden typu torpedo, uruchamiany poprzez przekręcenie do tyłu pedałów oraz typu Cantilever - sterowany klamką umieszczoną na kierownicy. Wykonane z metalu błotniki, chronią dziecko przed zachlapaniem. Bagażnik z grubych, solidnych profili, powinien świetnie sprawdzić się do przewożenia plecaka.

Rower idealny dla dziecka – czy taki istnieje?

Odpowiedź może być tylko jedna: oczywiście! Szeroki wybór dostępnych modeli pozwala na znalezienie optymalnie dopasowanego roweru do wieku, wzrostu, wagi dziecka, a także jego umiejętności. Dlatego już dziś sprawdź, który rower będzie odpowiedni dla Twojego malucha!