Jak wybrać hulajnogę dla dziecka?

16-05-2019

Hulajnoga to jeden z najpopularniejszych prezentów, jakie rodzice sprawiają swoim pociechom. I bardzo dobrze! W dobie komputerów i tabletów warto od najmłodszych lat proponować dzieciom różne formy aktywności, które świetnie wpłyną na rozwój fizyczny, ale także mentalny. Jeśli niedługo czeka Cię wybór hulajnogi, to powinieneś poważnie przemyśleć odpowiedni zakup. Na co więc zwrócić uwagę podczas kupna hulajnogi? Jaka będzie najlepsza dla syna czy córki? Jak ją odpowiednio dobrać do wieku?

 

Prezent dla najmłodszych - hulajnoga dla dziecka w wieku 2-5 lat

 

Dwa czy trzy kółka?

 

Przed wyborem hulajnogi dla pociechy powinieneś zastanowić się, którą z dostępnych wersji wybrać. W ofercie sklepów istnieją bowiem hulajnogi dwukołowe, a także trzykołowe.

Konstrukcja hulajnogi dla dziecka z trzema kółkami wpływa na znacznie większą stabilność podczas jazdy, co na pewno sprawdzi się u dzieci zaczynających podbój świata na tego typu sprzęcie. Pociecha powoli i bez ryzyka może opanowywać ruch odpychania, rozwijać swoją koordynację i uczyć się balansu ciała i skręcania.

Istnieją dwa typy hulajnóg trzykołowych:

• posiadające dwa kółka z przodu i jedno z tyłu, do którego zazwyczaj przymocowany jest hamulec
• hulajnogi z jednym kółkiem z przodu i dwoma z tyłu.

Sugerujemy wybranie pierwszej opcji, do której należą m.in. Hulajnogi Micro Mini Deluxe, z bardzo prostego powodu - wygody. 

Podczas odpychania stawiamy napędzającą stopę mniej więcej w ¼ długości hulajnogi, licząc od przodu, a ruch ten kończymy na jej samym końcu lub poza długością podestu.
Dwa kółka z tyłu powodują więc dodatkową trudność, ponieważ dziecko będzie musiało unikać nieprzyjemnego uderzenia o nie nóżkami.
Dlatego więc odpowiedniejsze są np. hulajnogi Micro, które posiadają dwa większe kółka z przodu i mniejsze z tyłu - by uniknąć otarcia o tylne kółka, nie trzeba szeroko stawiać stóp, przez co ruch odpychania jest naturalny, prosty i bezpieczny.

Jeśli chodzi o kółka, przy wyborze hulajnogi dla przedszkolaka, to kolejnymi istotnymi cechami są materiał ich wykonania i wielkość. Na rynku dostępne są:

• małe plastikowe - zazwyczaj w najtańszych modelach, są stosunkowo głośne i mogą dość szybko pękać,
• kauczukowe - ciche i odporne na ścieranie,
• większe koła pompowane.

Małe koła są dobre na płaskie i gładkie powierzchnie, jak na przykład droga asfaltowa czy chodnik. Ich większe dmuchane odpowiedniki wpływają natomiast na łatwiejsze pokonywanie przeszkód i nierówności (jak na przykład zjazd z krawężnika czy małe kamienie). Plusem jest także możliwość jazdy po innej powierzchni niż asfalt - na przykład ścieżka w lesie.

Hulajnoga dwukołowa przeznaczona jest głównie dla trochę starszych dzieci. Zazwyczaj jest cięższa, ale pozwala na rozwijanie większych prędkości i manewrowanie. Dobrym pomysłem jest zakup najpierw hulajnogi trzykołowej, a następnie, gdy dziecko będzie jeździło już pewnie i bez problemu, - przejście na dwukołową.

 

Optymalny rozmiar hulajnogi dla przedszkolaka

 

a) kierownica

Szukając hulajnogi dla dziecka, powinniśmy wybierać taką, która umożliwia regulację wysokości kierownicy. Dzieci szybko rosną, więc lepiej kupić hulajnogę, która “rośnie razem z nimi”, a taką możliwość zapewniają na przykład hulajnogi Micro.
Po pierwsze, ograniczy to koszty, gdyż nie będziemy musieli kupować kolejnego sprzętu po np. roku. Po drugie, dziecko samo będzie mogło wybrać optymalną dla niego wysokość.

Za mała hulajnoga może łatwo się złamać, za duża natomiast będzie cięższa do opanowania, a przez to niebezpieczna, nie wspominając już o wygodzie użytkowania, dlatego - musi być przez cały czas odpowiednia do wzrostu i wagi.

Gdy wzrost naszego dziecko mieści się w granicach 95 cm - 112 cm, to polecana wysokość hulajnogi powinna być mniejsza niż 70 cm.

Optymalna postawa podczas jazdy na hulajnodze jest wtedy, gdy ręce pociechy ułożone są na kierownicy pod kątem ok. 100-110 stopni.

 

b) rodzaj, wielkość i wysokość podestu

Najczęściej w hulajnogach dla dzieci spotykamy podest z tworzywa. Ma on kilka istotnych cech, które idealnie pasują do małego użytkownika:

• waga hulajnogi jest bardzo niska, co ułatwia kontrolę nad nią, a także wpływa na łatwość przenoszenia.
• hulajnoga jest odpowiednio giętka, absorbuje drgania powierzchni podczas jazdy po nierównym terenie, a więc nie przenosi ich na młody organizm - mówiąc prościej - jest zdrowsza dla kręgosłupa i całego organizmu.

Oprócz tego materiału, spotykamy także:

• aluminium - hulajnoga jest sztywniejsza i szybsza, dobra podczas pokonywania większych odległości i rozwijania wyższych prędkości ( nie ma strat energii w momencie “uginania” podestu). Aluminiowy podest przystosowany jest jednak głównie do gładkich powierzchni - przenosi więcej drgań z nierówności niż poprzednik z tworzywa,

• sklejka plus włókno (kompozytowy) - przeznaczony głównie dla starszych dzieci, młodzieży i rodziców - ugina się podczas jazdy i amortyzuje wstrząsy (potrzebna jest jednak odpowiednia waga, by odczuć jakąkolwiek różnicę).

 

Wysokość i wielkość podestu

 

a) wysokość

Jeśli dziecko na hulajnodze przemieszcza się głównie po płaskim terenie, takim jak asfalt czy kostka brukowa, to zasada “im niżej tym lepiej” sprawdza się świetnie. Nisko położony podest wpływa na:

  • ogólne mniejsze zmęczenie dziecka wywołane jazdą,
  • większą moc pchnięcia, z jaką pociechy mogą odepchnąć się od podłoża.

Warto zwrócić uwagę na wysokość podestu szczególnie przy dużych pompowanych kołach.
Gdy będzie on niepoprawnie dobrany do wzrostu dziecka i rozmiaru kół, to pociecha będzie przechylała się nienaturalnie na stronę nogi odpychającej.

 

b) wielkość podestu

Podest w hulajnodze powinien być odpowiednio długi i szeroki, by dziecko przez cały czas miało poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Dobrze jeśli pokryty jest warstwą antypoślizgową, jak w hulajnogach Micro.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze hulajnogi dla przedszkolaka?

 

• hamulec - w hulajnogach trójkołowych umieszczony jest nad tylnym kółkiem. Zwróć uwagę, jak mocno trzeba wcisnąć hamulec by zastopować sprzęt - im lżej, tym lepiej i łatwiej dla dziecka.

• zakończenia kierownicy - dobrze jeśli pokryte są pianką lub innym miękkim materiałem. Zwiększa to bezpieczeństwo dziecka podczas ewentualnych kolizji, a także wpływa na komfort trzymania i brak otarć.

 

Podsumowując - Jaką hulajnogę wybrać?

 

a) Hulajnoga trójkołowa

Wybierając hulajnogę dla dziecka, zwróć uwagę na kółka, na ich wielkość i liczbę. Na przykład w hulajnodze Micro Mini Deluxe mamy 3 kółka (dwa większe z przodu i jedno mniejsze z tyłu), które wpływają na stabilność, a przez to nadają się dla początkujących.
Istotną sprawą jest też regulacja kierownicy, która gwarantuje idealne dopasowanie wysokości do wzrostu pociechy. Pamiętaj też o nisko położonym, w miarę szerokim podeście z warstwą antypoślizgową.
Nowością wprowadzoną w hulajnogi Micro jest też sposób sterowania - dzieci przechylają się i przenoszą ciężar ciała - w taki, intuicyjny sposób zmieniają kierunek jazdy.

 

Hulajnoga Micro Mini deluxe Led Yellow MMD053 ( świecące koła)

 

sprawdź produkt

 

b) Połączenie jeździka i hulajnogi

Ciekawą propozycją dla najmłodszych są jeździki, które w bardzo prosty sposób można przekształcić w hulajnogę dla dziecka.

Od pierwszego roku życia mamy przyjazny maluchom jeździk. Który może posiadać przyjazny dla rączek uchwyt w kształcie litery O. Dziecko czuje pełną swobodę podczas odpychania, uczy się odpowiednich ruchów i dzięki temu łatwo przechodzi do kolejnego etapu.

Drugi etap to już hulajnoga Micro dla dziecka z kierownicą w kształcie litery O, o wadze 1.5 kg. Maluch w bezpieczny i łagodny sposób uczy się łapania równowagi i ćwiczy koordynację.

Trzeci etap to przejście na hulajnogę Mini Micro Deluxe z kierownicą T. Mini Micro Deluxe jest bardzo lekka i stworzona z myślą o dzieciach w przedziale wiekowym 2 - 5 lat.

 

Mini Micro 3w1 Deluxe purple MMD012 jeździk hulajnoga 3 w 1

 

sprawdź produkt

 

Dobrym przykładem takiej nowoczesnej hulajnogi jest też MINI2GO DELUXE PLUS.

Zaczynamy od jeździka z drążkiem do prowadzenia, który jest przystosowany do najmłodszych pociech, potrzebujących jeszcze asekuracji ze strony rodzica. Pod siedziskiem mamy pojemną szufladę, w której możemy schować zabawki czy przyrządy do pielęgnacji.

Gdy dziecko się usamodzielni, odłączamy drążek i pozwalamy na odpychanie się siłą nóżek. Możemy nadal korzystać z szuflady lub w prosty sposób odłączyć ją od jeździka.

Następnie, gdy pociechy trochę podrosną, przekształcamy MINI2GO DELUXE PLUS w hulajnogi Micro o trzech kółkach z regulowaną kierownicą.

Micro Mini2go Deluxe Pink różowa jeździk + hulajnoga MMD033

sprawdź produkt

 

Jak wybrać Hulajnogę dla dziecka w wieku 6 - 9 lat

 

Gdy dziecko jest starsze, zmieniają się priorytety. Powoli odchodzimy już od trzykołowych hulajnóg i wybieramy te, które pozwalają rozwinąć większą prędkość i umożliwiają manewrowanie. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru hulajnogi dla dziecka w wieku 6-9 lat?

Rozmiar:
Tak jak wcześniej wspominaliśmy, nic nie zastąpi regulowanej kierownicy, którą można dopasować do użytkownika. Hulajnogi, które dzieci używały wcześniej, mogą być ciągle użyteczne. Ważne, by wysokość kierownicy i wzrost dziecka były odpowiednio dopasowane.

Gdy dziecko ma 5- 7 lat i wzrost od 112 - do 126 cm to wysokość hulajnogi powinna się mieścić w przedziale 60-75 cm.

Dzieci o wzroście między 126- 138 cm powinny mieć hulajnogę o wysokości 65 - 78 cm.

Kółka:
Polecamy te, które mają średnicę 200 milimetrów lub większą.

Takie koła posiadają znacznie lepsze właściwości toczenia, jazda jest płynniejsza i szybsza. Przemieszczanie się na większych kółkach znacznie wpływa na komfort jazdy, gdyż odczuwalne drgania z podłoża są mocno ograniczone. Pokonywanie nierówności i małych przeszkód jak kamienie jest bezpieczniejsze i łatwiejsze.

Hulajnoga, która nadaje się dla aktywnych dzieci to na przykład hulajnoga Puky SpeedUs Two 5003, która posiada duże pompowane koła o średnicy 23 cm (przednie) i 20 cm (tylne), dobre na nierówności, przystosowane do drogi asfaltowej, szutrowej czy kostki.

 

Hulajnoga Puky SpeedUs Two 5003

 

sprawdź produkt

 

Materiał:
Takie hulajnogi są z reguły trochę cięższe, niż odpowiedniki dla młodszych dzieci. Wpływają na to między innymi duże koła czy materiał z jakiego wykonana jest rama czy podest.

Dla starszych dzieci wybieramy podesty:

aluminiowe - wpływają na sztywność hulajnogi i szybkość (lecz trochę mniej amortyzują niż te z tworzywa)

kompozytowe - są odpowiednie również dla dorosłych. Uginają się podczas jazdy i amortyzują.
Różnica jest odczuwalna gdy waga użytkownika jest wyższa niż 40 kilogramów.

Cięższa hulajnoga pozwala także na znacznie większą możliwą wagę użytkownika.

Na przykład w hulajnodze Puky R7L maksymalne obciążenie wynosi aż 100 kg. Warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru.

Hulajnoga Puky R7L kiwi 5432

sprawdź produkt

 

Dystans do pokonania:

Starsze dzieci pokonują zazwyczaj większe odległości niż mniejsze pociechy. Warto więc, by hulajnoga była odpowiedzią na potrzeby podróżnika.
Często zabieramy też taką hulajnogę w podróż, pakując ją do samochodu czy pociągu, dlatego warto pomyśleć o hulajnodze, która będzie się składała. Nie dość, że można ją łatwo zapakować, to w równie łatwy sposób możemy ją przenieść np. z podwórka na piętro domu.

Oprócz składania można szukać także produktów, które posiadają dodatkową amortyzację, na przykład od włoskiego producenta Vibram, jaką zastosowano w hulajnodze Micro Deluxe.

Dodatkowymi atutami mogą być zamek, który zintegrowany z kierownicą pozwala na zablokowanie hulajnogi czy składana nóżka.

 

Hulajnoga Micro White Deluxe z zamkiem i amortyzacją SA0150

 

sprawdź produkt

 

Hulajnoga to świetny prezent dla syna czy córki. Motywuje do wychodzenia z domu i aktywności fizycznej, dba o codzienną dawkę ruchu no i jest bezpieczną formą poruszania się po okolicy. Kupując hulajnogę, zwróć uwagę na możliwość regulacji rączki, ogólną stabilność i design, który powinien zachwycać!